2021-04-14 12:38
facebook

Mammografia to jedno z najważniejszych badań profilaktycznych w kierunku wykrycia raka piersi. Badanie mammograficzne to badanie gruczołu piersiowego, które wykorzystuje promienie rentgenowskie. Dawka promieniowania jest zbliżona do tej, wykorzystywanej podczas prześwietlenia zęba. W wyniku mammografii powstają cztery klisze z opisem stanu gruczołu i ewentualnych zmian. Dzięki zobrazowaniu struktur sutka możliwe jest wykrycie wszelkich zmian w jego obrębie, np. zagęszczeń (cieni), zwapnień, guzków i torbieli.

Mammografia jest bardzo dokładnym badaniem, wykrywa zmiany, które kliniczne będą widoczne dopiero za kilka lat. Celem badania jest przede wszystkim zapobieganie chorobie nowotworowej i innym groźnym zmianom. Badanie przeznaczone jest dla kobiet po 40. roku życia. Wynika to ze zmieniającej się struktury piersi. U młodych kobiet dominuje tkanka gruczołowa, wraz z wiekiem jej miejsce zajmuje tkanka tłuszczowa, którą lepiej odczytuje badanie mammograficzne niż USG.

img_5854

Mammografia przypomina zwykłe prześwietlenie. Aparat rentgenowski do badania piersi składa się z płytek, między które wkładane są piersi. Na jedną z nich należy położyć pierś, druga przyciska ją na kilka sekund w celu wykonania zdjęcia. Analogicznie odbywa się prześwietlenie boczne piersi. Badanie nie jest bolesne. Czasem odczuwalny jest dyskomfort, szczególnie gdy piersi są wrażliwe na zimno płytki i mocny dotyk.

img_5855

Zapraszamy Panie w wieku 50-69 lat ubezpieczone w NFZ na bezpłatne badanie mammograficzne w ramach profilaktycznego programu wczesnego wykrywania raka piersi.

W ramach programu wykonamy badanie mammograficzne: zdjęcia wraz z opisem a jeżeli będzie potrzeba skierujemy
do poradni realizującej kolejny etap diagnostyczny programu, w którym wykonane będą, w zależności od wskazań lekarskich: mammografia uzupełniająca, USG piersi lub biopsja cienko- lub gruboigłowa.

Zapisy tel. 22 42-91-154 rejestracja RTG, I piętro, pion A

 

Przyjdź lub zadzwoń do nas i umów się na wizytę.
© 2021 CePeLek, strona aktualizowana w dniu: 03.01.2021
osoba odpowiedzialna pod względem merytorycznym mgr Agnieszka Nowakowska
osoba odpowiedzialna pod względem informatycznym Piotr Kłys