2024-05-30 21:29

EKG jest to skrótowa nazwa elektrokardiogramu czyli zapisu czynności bioelektrycznej serca.


Przy standardowym badaniu EKG umieszcza się po jednej elektrodzie na każdej z kończyn pacjenta, oraz sześć elektrod na ścianie klatki piersiowej. Każda elektroda ma swój kolor i oznaczenie, umożliwiające przyłożenie jej w określonym miejscu i kolejności.
Kombinacja zapisu zmian aktywności elektrycznej odbieranej przez poszczególne elektrody daje tzw. obraz z różnych odprowadzeń. Każde z tych odprowadzeń ma swoje charakterystyczne cechy. Zapis EKG składa się z określonych linii, oraz załamków będących wychyleniami od linii. Podstawowy kształt prawidłowego zapisu pojedynczego skurczu serca wygląda tak, jak na poniższym schemacie:

Prawidłowy zapis krzywej EKG:

EKGkop


Badanie EKG ma podstawowe znaczenie dla rozpoznawania np. zaburzeń rytmu serca czy zaburzeń przewodzenia impulsów. Jest pomocne w diagnostyce przyczyny bólu w klatce piersiowej czy uczucia duszności. Często ma wpływ na decyzję o postępowaniu terapeutycznym.
Wynik ten powinien być jednak interpretowany w świetle całościowego badania pacjenta, czyli informacji uzyskanych w ramach wywiadu (tj. opisu dolegliwości przez pacjenta), badania pacjenta przez lekarza jak i ewentualnie badań dodatkowych.

img_5842

Zapisy na badanie:

tel. 22 42-91-157, gab. 234 lub 22 42-91-206 gab.145.

Przyjdź, zadzwoń do nas lub wyślij e-mail i umów się na wizytę.

© 2024 CePeLek, strona aktualizowana w dniu: 04.04.2024
osoba odpowiedzialna pod względem merytorycznym mgr Agnieszka Nowakowska
osoba odpowiedzialna pod względem informatycznym Piotr Kłys